Namo, buto elektros tinklas

Nusipirkau (pirksiu) butą. Kiek turėsiu elektros ? Kokią buitinę techniką galiu pajungti, nuo ko pradėti ?

Gražiai pakalbėjus su statytoju, galima gauti namo projektą, kur atrasime įvadinį namo skydą (seniai-elektrikai vadina – spinta):

Schemoje matome įvadinį skydą, kuriame yra 12 vartotojų (butų). Schema yra reali. Namas jau pastatytas Kaune, ir yra apgyvendintas. Skydeliai butuose: (Naujo 2 kambarių buto skydelis, Naujos statybos 2 aukštų buto elektros skydelis ).

Ką mes dabar matome:
Įvadinis kabelis – Aliuminis, 4 gyslos 70 kvadratų (kvadratinių milimetrų). Pagal lentelę galime surasti maksimalią srovę, kurią galime paimti iš Elektros tinklų (ESO): 135A. (Srovė tekės trimis gyslomis, kadangi tai kabelis, vadinasi renkame stulpelį „vieno trigyslio“.)
Matome, kad butui skirta 20A. (C/20 – apsauga) 9 butų po 20 A, ir trims po 25A. vadinasi vartotojai gali sunaudoti: 255A. Įvadinis skydelis leidžia turėti vienfaziam tinklui 135A vienai fazei, vadinasi trims: 135A * 3 = 405A.
Išvada: 405A > 255A. Vadinasi butai dar turi rezervo, ir gali papildomai nusipirkti galios iš elektros tinklų.

Įvadiniame skyde matome, kad butui skirta 20A. (25A.)
Bet, buto skydelyje numatytas 25A. automatukas.
Netyčia klausimas: kuri apsauga suveiks greičiau, ar 20A, ar 25A. ? Vadinasi bute esantis 25A. automatukas atlieka komutacijos įrenginio funkciją, o apsaugos funkciją atlieka įvadinio skydo 20A automatukas.
Netgi, esant įvadiniame skyde 25A, ir buto skydelyje 25A Jūs niekada negalite būti tikri, kad „nenušaus“ įvadinio skydo automatuko, nors liks neišsijungęs buto automatukas. Šioje vietoje trūksta selektyvumo: t.y. įvadiniame skyde turi būti „didelis“ automatukas, o bute turi būti „mažas“ automatukas.

20A. Tai daug, ar mažai ?

Įvadinis kabelis parinktas varinis 6 mm2 vienfazis (L, N, PE). Žiūrim į lentelę ir atrandam: 6 kvadratų dvigysliu kabeliu (PE gysla srovė teka tik įvykus avarijai) gali tekėti 40A. Turint omeny, kad tai yra maksimali srovė, kuri gali pratekėti kabeliu, aš tikiu, kad Jūs niekada nesusitarsit su Elektros tinklais, kad jie pastatytų 40A. apsaugos įrenginį (automatuką), priežastis paprasčiausia – turi likti nors biškutukas rezervo, todėl sekantis eilėje automatukas yra 32A. Taip pat reikia įvertinti ir įvadinio kabelio ilgį, kuris, taip pat mažins įvadinio automatuko (apsaugos) dydį. Manau, Elektros tinklai leis Jums turėti 32A. automatuką ir srovę. Kas reikš 220V * 32A = 7.04 KW galią.

Projekte esantis 20A. automatas leis turėti tik 220V * 20A = 4,4 KW.
Projekte esantis 25A. automatas leis turėti 220V * 25A = 5,5 KW.
Maksimali galia, kurią leis kabelis bus: 220V * 32A = 7.04 KW.
CCCP laikų 16A. automatas leistų turėti 220V * 16A = 3.52 KW.

CCCP laikais blokinio namo buto apsauga buvo 16A. tačiau bute buvo dujinė viryklė.

Automatukų apkrovos kreivės: per kiek laiko suveiks automatukas, jei per jį tekės srovė. I/In – Tekanti srovė/Nominali srovė.
Ant „pirštų“: jei viršysime automatuko nominalią srovę dvigubai: 32A/16A – suveikimo laikas bus nuo 10 sekundžių iki 100 sekundžių. „B“ charakteristikos automatukas bus jautresnis perkrovai, „C“ bus lėtesnis, mažiau jautrus. „C“ labiau skirti apsaugoti variklius, „B“ – likusiems vartotojams.
Veikimo principas yra pagrystas bimetalo plokštelės įkaitimu, todėl pats automatukas yra jautrus temperatūrai: jei automatukas „stovės“ lauke, ir dar žiemą prie -20 laipsnių, suveikimo laikas išaugs smarkiai, ir atvirkščiai – jei automatukas bus patalpintas šiltoje patalpoje, kur temperatūra virš 40 laipsnių, suveikimo laikas sumažės. Ta pati situacija yra ir įjungimas po suveikimo: suveikus automatukui reiktų lukterėti, kol automatukas atšals, kitaip neįjungsite.

Buto, namo instaliuota galia:

Stulpelyje „Galia“ matome 18.55 KW.
Instaliuota galia – tai visų elektros prietaisų galia, kurie yra bute, ir kurie gali būti įjungti. (lentelėje nėra TV, kompiuterių ir pan. įrenginių.)
Viršutinėje eilutėje yra laikas valandomis.
Sakykim nuo 14:00 iki 15:00 mes naudojam Kaitlentę, Orkaitę, Mikrobangę, Virdulius, Dulkių siurblį ir šaldymo įrenginius: Šaldytuvą ir Šaldiklį.
Jei visus ką tik išvardintus įrenginius įjungtume vienu metu … „nušautų“ automatuką sekundžių bėgyje: 13,5 KW/7,04 galia viršyta beveik dvigubai lyginant su maksimaliai galima apsauga (32A).
Realybė atrodo truputuką kitaip: šaldytuvas, šaldiklis tradiciškai veikia 10 … 15 min. po to išsijungia ir vėl prisijungia po kažkurio laiko. (pagal techninius parametrus šaldiklis, šaldytuvas „suvalgo“ 1 KWh/para, t.y. įrenginys šaldo vieną valandą per parą, kitu laiku elektrą naudoja tik automatika). 2KW galios virdulys vandenį užvirina per 5 … 10 min. Kavos aparatai kavą gamina apie 5 … 10 min. Mikrobangę jungiam irgi tik 5 … 10 min. (Atitirpinimui naudojama maža galia, bet ilgas laiko tarpas). Orkaitė, kaitlentė ir dulkių siurblys – čia jau laikas galimas ilgas.
Išsiaiškinus laikus, matome, kad matematika jau truputuką pasikeitė: liko tik orkaitė (1KW), kaitlentė (6KW) ir dulkių siurblys (1KW), kurie smarkiai „valgo“ elektros energiją. Sudėkim visą galią: 1 + 6 + 1 = 8 KW, arba 8000 / 220 = 36,6A.
Bute „stovi“ 32A automatukas, vadinasi perkrauname tik truputuką daugiau nei 10 proc. (3660/32 = 114,37) Žiūrime į automatuko suveikimo kreives ir matome, kad automatukas suveiks „kažkada“, už valandos, ar net kelių.
Tačiau, jei „stovi“ tik 20A. automatukas: 3660/20 = 183. arba perkrauname automatuka jau 83 procentais, kas jau nebetoli iki „dvigubai“. Automatuko suveikimo laikas arteja iki sekundžių.
Čia buvo tik „plika“ matematika, ir principas, kaip skaičiuojamos apkrovos. Gyvenime „nejungiame“ visos kaitlentės, „nejungiame“ orkaitės, „nejungiame“ dulkių siurblio, tačiau pagalvokite, gal „jungiate“ TV, apšvietimą, kondicionierių, rekuperatorių, virdulį, skalbimo mašiną, ar indaplovę ? Keisis tik matematika, tačiau nesitikėkit „apgauti“ apsaugos įrenginių – automatukų.
Elektrotechnikos matematikoje naudojamas persidengimo koeficientas: t.y. kiek įrenginių realiame laike bus įjungta. Buityje koeficientas varijuoja 0,3 … 0,5. Vadinasi visa Jūsų instaliuota galia (žiūrim į lentelę: 18,55) realiame laike naudos tik: 18,55 x (0,3 … 0,5) = 5.5 … 9.25 KW. Einame iki skydelio, ir ten atrandame 25A automatuką, kas reikš 5,5 KW. apsaugos lygį. 925 / 5,5 = 168, arba perkrausim automatuką apie 68 procentus. Gyvenime tai reikš kartą per savaitę suveikusia apsauga: „nušautu“ įvadiniu automatuku, arba teks gyventi labiau taupant elektros energiją, arba iš Elektros tinklų perkama papildoma galia. (Galios pakėlimu iki esamo kabelio (6 kvadratinių mm) maksimalios galios: 7 KW.)
Automatuko gamintojas garantuoja teisingą automatuko veikimą tik iki 5000 „nušovimų“. Ant „pirštų“: kiekvienas „nušovimas“ trumpina automatuko gyvenimo laiką, ir suveikimo laiką – „pavargsta“ bimetalo plokštelė.

Lentelė XLS formoje (MS Office 2019):

Kaitlentė, žiūrint iš apačios. Galia 7.4 KW
Kaitlentė. Pajungimo schema ir „lipdukas“ su reikalaujama galia.
Jungiame prie dviejų fazių.

Papildomai paskaitykite:

Kabelio, laidų srovės
Kiek amperų kilovate ?
Elektra virtuvėje
PURI